Minden tea

Minden, ami tea.

10 dolog, amit biztosan nem tudtál a teáról!

0
Camellia sinensis (Fotó: Wikimedia Commons)

Camellia sinensis (Fotó: Wikimedia Commons)

Meglepő érdekességek tárházát rejti a következő kis iromány:

1. Örökzöld!

A teacserje örökzöld, fehér virága és zöld termése van. A fő termelő vidékek: Kína, India, Srí Lanka, Kenya. Vadon növő cserje volt.

2. Magasra nő!

Amikor teacserjéről beszélünk, tulajdonképpen nem is egy fajta cserjéről van szó. Eredetileg volt a Thea sinensis (Kína tea), amely metszés nélkül 3-4 méter magas bokorrá fejlődik; valamint a Thea assamica (Asszam tea), amely metszés nélkül 15-20 méter magas fává növekszik. A két fajta cserjét keresztezték, ebből lett egy hibrid, rendkívül ellenálló fajta.

3. 5000 éve iszunk teát.

A legenda szerint Chen Nung kínai császár fedezte föl i.e. 2737-ben. Forró vizet ivott, mert úgy gondolta, hogy az egészséges, és meghosszabbítja életét, mikor belepottyant egy vadon növő teacserje levele, és a császárnak megtetszett az ital aromája. 3000 évig csak a kínaiak kiváltsága volt a teaivás.

4. Kínában él egy 2000 éves teafa!

A botanikusok 1961-ben felfedeztek egy 2000 éves 32 méter magas teafát Yünnan tartományban, amelynek leszedett leveleit ma is a legmagasabb minőségi osztályba sorolják. Szakértők szerint ez a világ legértékesebb teája.

5. A második legnépszerűbb ital!

A tea a víz után a második legnépszerűbb ital a világon. Fogyasztják tejjel, jakvajjal, cukorral, sóval, mézzel, citrommal, lekvárral és még sok más módon, hidegen, melegen, vagy tűzforrón; főzve, áztatva, vagy habosítva.

6. Ne mosd el!

A teáskannát elég forró vízzel kiöblíteni, nem baj, ha patina keletkezik benne. Az ínyencek szerint a mosogatószerekkel való tisztítás után visszamaradhat egy vékony filmréteg, ami kedvezőtlenül befolyásolja a tea ízét. Ezt a gondolatot a japán teaszertartás is hagyománynak tekinti: csak elöblítik forró vízzel a több száz éves csészéket. (Mondjuk nem is hagyják benne állni napokig…) Ha ilyen szinten űzzük a teázást, minimumkövetelmény viszont az előmelegített csésze és kanna.

7. A gazdagok itala volt.

A tea jótékony hatásai miatt féltett kincs volt, a meditációhoz szükséges lelkiállapot eléréséhez elengedhetetlen kellék volt. A császári udvar, és a mandarinok fogyasztották. Amikor a világban elterjedt, sokáig akkor is drágább volt, mint az arany, mert a több hónapos szállítás jelentősen növelte az árát.

8. Szereti a meleget, a magaslati levegőt és a párát.

A teacserje trópusi vagy szubtrópusi klímát kedvel. A legjobb minőségű teát az 1300 méter feletti ültetvények adják. Itt ugyan lassabb a növekedésük, de épp ezért az aromájuk is erőteljesebb.

9. Kínában zöld.

A 18. századig Kínában szinte kizárólag zöld teát állítottak elő. Ám amikor Anglia botanikusnak álcázott kémmel megszerezte a teatermesztéshez szükséges információkat, és így képes volt megtörni Kína addigi monopol helyzetét, a fekete teára szavazott, mert az a fermentálásnak köszönhetően tartósabbá válik és könnyebben szállítható. Ezzel szemben a zöld tea a kímélőbb eljárások során jobban megtartja egészségmegőrző hatóanyagait.

10. Szüret kéthetente.

A mai teatermelés alapja a hibrid teacserje, amelyről 10-14 naponként szedhetők a felső tealevelek. A legjobb minőségű teába csak a csúcsrügy és a felső két levél kerülhet, alacsonyabb minőségűekbe három vagy ennél is több alsó levél is.

 

Szólj hozzá!