Tea és zen – egy íz címmel rendezett egy különleges megemlékezést a Carpe Diem Teaház, az Urasenke Magyarországi Japán Tea Egyesület és a One Drop Zendo 2011. május 23-án a Műcsarnokban.
Egy napra elvarázsolt kastéllyá változott a Műcsarnok, mert ugyan az épület ugyanaz maradt, a képek is ugyanúgy lógtak a falakon, mégis mintha egy más világba csöppent volna az ember a jegyszedő nénik sorfalán túljutva. Csend volt, meglepő csend. Pedig nem is voltak kevesen, sőt! Rögtön szemben egy férfi ült meditálva, előtte teáscsésze. A hatalmas, félhomályban úszó terem bal oldalán egészen természetközeli környezetben készítettek teát, friss mezei virágok kompozíciója és élő cserjék szolgáltak hátteréül a történéseknek. Apró csészék soraiba szépen csendesen töltögették a teát a Carpe Diem Teaház teamesterei, a vendégek pedig élvezettel fogyasztották. Finom mozdulatok és csend. A bal hátsó szakaszában a grandiózus teremnek meditáló emberek hosszú sora – a One Drop Zendo csoport. Egy kivetítőn ecsetelte a zen mester a zendo ülés technikáját, lényegét (hang nélkül, feliratozva). A jelenlevők pedig elmélyülten gyakoroltak, bárki csatlakozhatott, ha talált magának szabad ülőpárnát. A csendet időnként ismételt fogadalmaik törték meg, illetve Fliegauf Mihály fagottművész improvizációi, aki a terem közepén egy függönyökkel sávosan takart kis térben foglalt helyet.
A terem jobb hátsó traktusában az Urasenke Magyarországi Japán Tea Egyesület tartott japán teaszertartást évszázados hagyományok nyomán. Itt is lehetett teát kóstolni, különleges élmény volt. Átszellemült, kifinomult mozdulatok, zavartalan csend és egy tea Japánért. Szinte nem is lehet szavakba önteni. Az ünnepélyes teaszertartáson az eszközök is különlegesek voltak: például kiemelt figyelmet kapott a XV. generációs Urasenke nagymester, Dr. Sen Genshitsu (aki Sen Rikyu 15. generációs leszármazottja) által jegyzett chashaku (teaszedő bambuszból), valamint a gyönyörű ikebana. Nem véletlen, hogy a figyelem központjában levő falitekercsen az Ichi-go ichi-e állt, ami magyarul annyit tesz: egyszeri, soha meg nem ismétlődő – és ez nagyon jól jellemezte ezt az eseményt.
A kiállítás hivatalos teája Marukyu Koyamaen japán teagyártó Matcha Unkaku (Darvak a fellegek felett) teája volt. A látogatók megtekinthették Szabó Anikó raku kerámiáit is.
A Tea és zen –egy íz c. rendezvény megragadta az alkalmat, hogy a japán katasztrófa kapcsán bemutassa az ember törékenységét, természettől való függését, képességét a megértésre és a változásra. Az eszközként használt zene, a tea és a meditáció a természetességre, a jelen fontosságára hívja fel a figyelmet. Bizonyára több százan tértek haza egy kissé megváltozott tudatállapotban, mert az elvarázsolt hangulatból kilépve a zajra egészen furcsa érzések kerítették hatalmába az embert.
Jó teázást! MsTea
Szólj hozzá!