Minden tea

Minden, ami tea.

Tea – de milyen vízből?

2
Milyen vízből jó a tea? Döglöttből, állottból nem. Ez biztos. Vagyis, nem jó túlforralni, és nem jó állni hagyni.
Víz a teához (Fotó: Taotealeaf.com)

Víz a teához (Fotó: Taotealeaf.com)

Ha például a mate teához készíted a vizet, zárd le a vízforralót előbb, mert a maténak 70-80 C˚ a megfelelő hőmérséklet. Ha már elég jól ismered a vízforralód hangját, vagy meg tudod saccolni, hogy mikor kell lezárnod még forrás előtt. Az nem jó megoldás, hogy miután felforralod, hagyod állni egy kicsit, mert nem lesz olyan finom ízű. Legyen forró a víz, de nem lobogó.
A fekete teákhoz például általában 100 C˚-os vizet ajánlanak, ehhez fel kell forralni, de ha már felforrt a víz, nem szabad/ ajánlatos ezt sem sokáig tovább a tűzön vagy a vízforralóban tartani, mert így hiába jó a teafű, nem lesz tökéletes, mert nem érvényesülnek az aromák.
Lágy vizet ajánlanak a teafőzéshez a szakértők, de természetes és friss vizet, vagyis nem ásványvizet, nem desztillált vizet (volt, aki arról akart meggyőzni, hogy az egészségesebb, szerintem nem biztos…). Olvastam szintén, hogy egynémely ásványvíz már ugye eleve állt a palackban, így egy kissé döglött. Sok helyen nem tudjuk befolyásolni a csapvíz keménységét, de kapható vízlágyító berendezés is. De bevallom, szkeptikus vagyok, így a hagyomány szerint csinálom a teát: vizet veszek a csapból (tekintsd a közeli forrásnak), majd lábasban, vagy vízforralóban felforralom, annyit, amennyit fel is használok, majd bele a tea, oldódás, varázslat, és kész is a világon a legnépszerűbb ital a víz után!

2 hozzászólás

  1. ubi

    Mi az hogy döglött víz? (Semmi értelme) A klasszikus tea termesztő/fogyasztó helyek többségében vulkanikus alapkőzet van –> lágy a víz. Különösen Mo-hoz képest. A kemény Ca2++ gazdag vízben (ilyen az ásványvizek többsége is) a tea valamelyik anyaga kicsapódik/polimerizálódik – ebből lesz a ronda hártya a tetején, meg ráragadva a csésze oldalára ivás után (esetleg rátesz az oxidáció is erre a folyamatra). Lágy vízben ez alig játszódik le. A forralás során a víz keménysége is csökken és az oldott oxigén is távozik belőle. A többszöri forralástól nem fog “megromlani” a vized (hacsak nem valami kioldódik a vízforralódból, de az más tészta). Ha állni hagyod lehűlve újra visszaoldódnak a gázok a levegőből. A desztillált víz magyarországon arra jó, hogy a “normál” vízhez keverve lágyabb vizet kapj eredményül. A zöld teák színe is szebb benne. A zöld maténak ugyanakkor egészen más jellegtelen színe van lágy vagy desztillált vízben, mint “normál” vízben, ahol ha kicsit áll, akár egészen kékeszölddé válhat.

    Válasz
  2. MsTea

    Ubi! Látom, értesz a vizekhez, gázokhoz, ha lenne kedved írni egy cikket, csak bíztatni tudlak! Pl. arról, hogy milyen vízből főzzünk teát! A “döglött” kifejezést azért használtam, mert olyan kifejezőnek találtam. Én nem szeretem az újraforralt vízből a teát. Már próbáltam, mert vagyok néha olyan lusta, de nem jött be. Meg minden főzés alapja, hogy friss és minőségi összetevők kellenek, gondoltam jobb úgy. Jó olvasgatást, kommentelést és teázást! (épp zöldül a matém;) )

    Válasz

Szólj hozzá!